Technologie:

IP kamerové systémy - 

S technickým pokrokem zejména v oblasti přenosových sítí a v oblasti digitalizace videosignálu se začínají stále více prosazovat tzv. IP kamery (IP – „Internet Protocol“). V pouzdře IP kamery je kromě kamerového modulu vestavěn rovněž webový video server, který zajišťuje digitalizaci a komprimaci videosignálu a jeho distribuci do počítačové sítě (LAN/Internet). IP kamera je opatřena Ethernet konektorem (RJ-45), takže ji lze přímo připojit ke switchi ve firemní lokální síti (LAN), nebo například k ADSL routeru, který zajišťuje připojení domácnosti nebo firmy k Internetu. IP kamery mají implementované webové stránky, které umožňují sledovat obraz z kamery z kteréhokoliv místa v síti (LAN / Internet) pomocí standardního webovského prohlížeče (např. Internet Explorer).
Designové provedení IP kamer je obdobné jako u analogových. Jsou k dispozici box IP kamery s CS-úchytem pro objektiv, kompaktní IP kamery pro vnitřní nebo venkovní prostředí (případně s funkcí day & night a IR přisvětlením), mini-dome IP kamery (včetně antivandal modelů), otočné auto-dome IP kamery se zoomem atd.
Možnosti využití IP kamer jsou téměř neomezené. Kromě zabezpečovacích a sledovacích aplikací se IP-kamery často používají jako tzv. on-line kamery k přímému přenosu na Internetu (sledování dopravy, průběhu stavby, sněhové zpravodajství ze zimních středisek apod.).


Výhody IP kamer

  • Výhodou IP kamerových systémů je především jejich otevřenost v tom smyslu, že z kteréhokoliv místa na světě s připojením k Internetu může uživatel s příslušnými přístupovými právy vzdáleně sledovat a nahrávat živé video záběry. 
  • Kamerové IP systémy lze snadno rozšiřovat; protože datový signál nedegraduje ani při přenosu na velké vzdálenosti, lze budovat kamerové systémy velkého rozsahu a složitosti. K vybudování IP kamerového systému lze využit kabeláž stávající počítačové sítě (LAN / Internet); není tedy nutné pokládat samostatnou koaxiální kabeláž, jak je tomu u analogových CCTV systémů. Zejména při budování rozsáhlých kamerových systémů tak lze při využití IP technologie dosáhnout významných úspor (ve srovnání s využitím analogového systému). 
  • Další předností je možnost centrálně (nebo i z více míst) vzdáleně spravovat rozsáhlý distribuovaný systém. Z nadstavbového software nebo sí'tového rekordéru je možné provádět video management velkého počtu kamer, často geograficky velmi vzdálených.   
  • Moderní a rychle se rozvíjející disciplínou v oblasti síťového video monitoringu je tzv. inteligentní analýza obrazu, která zahrnuje například tyto funkce: inteligentní detekce pohybu, detekce odložených nebo zmizelých objektů, rozpoznávání registračních značek vozidel (SPZ), rozpoznání lidského obličeje, počítání osob, detekce vandalismu (pospreyování nebo zakrytí kamery, rozostření objektivu, mechanické poškození kamery), atd. 
  • Zatímco maximální rozlišení u analogových kamer je limitováno šířkou pásma, které je u normy PAL k dispozici, u digitálních IP kamer toto omezení odpadá. Díky neustále se zvyšující propustnosti počítačových sítí, zvyšování účinnosti kompresních technik a vývoji dokonalejších obrazových snímačů může rozlišení u IP kamer dosahovat až několika megapixelů. Rozlišení u IP kamer (a digitálního videa vůbec) se vyjadřuje jako počet horizontálních bodů krát počet vertikálních bodů, přičemž 1 megapixel odpovídá 1 milionu bodů. V současnosti jsou na trhu k dispozici IP kamery s rozlišením až cca 5 megapixelů, někteří výrobci již ohlásili uvedení kamer s rozlišením 10mpx.           
  • Jinými výhodami jsou možnost  využití technologie neprokládaného řádkování ("Progressive Scan") pro ostré snímání rychlých dějů, bezdrátový přenos (WiFi), napájení kamer po datovém kabelu (PoE - "Power over Ethernet"), obousměrný přenos audia, možnost integrace s dalšími síťovými systémy (kontrola přístupu, EZS apod.) a mnoho dalších.

 

Záznam IP kamer
Pokud je požadován záznam a správa více IP kamer na PC, jsou k dispozici různé nadstavbové software, které kromě záznamu poskytují řadu dalších doprovodných funkcí (inteligentní video analytika, e-map, sledování obrazu na mobilním telefonu atd.). Někteří výrobci poskytují tento software ke svým IP kamerám zdarma, zpoplatněné programy od specializovaných softwarových firem (Milestone, NUUO) však obvykle podporují IP kamery a video servery od různých výrobců a vykazují větší robustnost a stabilitu.
Jinou alternativou záznamu IP kamer je použití síťového videorekordéru (NVR - "Network Video Recorder"). Jedná se v podstatě o síťový disk (NAS), který umožňuje zaznamenávat data z IP kamer. K síťovému rekordéru se lze připojit z kteréhokoliv počítače v síti a pomocí standardního webového prohlížeče (např. IE) je pak možné prohlížet uložený záznam nebo sledovat živý obraz z IP kamer.

AHD - (Analog HD) představuje nejnovější technologii pro analogový přenos obrazu ve vysokém rozlišení (HD) po koaxiálním kabelu. Umožňuje dosahovat rozlišení 1280x720 (AHD1.0), resp. 1920x1080 (AHD2.0). Separace jasové a barevné složky zajišťují věrný, vysoce kvalitní obraz, vysokofrekvenční filtr pak výrazně potlačuje případný šum při nízké úrovni osvětlení. Pro přenos AHD signálu lze využít buď standarní koaxiální kabeláž (dosah až 500m), nebo UTP kabeláž pomocí balun převodníků.

Zde ukázka videa z kamer

HD -TVI -(High Definition Transport Video Interface) je nová digitální technologie přenosu obrazu s vysokým rozlišením až 1080p (1920 × 1080 Pixelů). Jedná se otevřenou technologii, kterou v současnosti používá řada výrobců. Převádí digitální signál do jednoho modulovaného analogového signálu na nosné frekvenci 21MHz (720P) ⁄ 38MHz (1080P), což ve srovnání se stávající technologií HD-SDI umožňuje výrazně prodloužit délku přenosových tras a snížit kapacitu záznamových úložišť (pevných disků). HD-TVI používá pro přenos koaxiální kabel, po kterém přenáší HD videosignál (1080p⁄720p)

HD-SDI kamery jsou kamery s vysokým rozlišením (1920x1080) s digitálním výstupním rozhraním (HD-SDI), reprezentovaným standardním BNC konektorem. Digitální HD-SDI videosignál (High-Definition Serial Digital Interface, SMPTE 292M) se přenáší po standardním koaxiálním kabelu (s impedancí 75 ohm). Jednou z výhod HD-SDI kamer oproti megapixelovým IP kamerám je vysoké - nekomrimované Full HD rozlišení 1080p/720p při plném snímkování (25fps/50fps). Snadné propojení s rekordérem (bez komplikovaného nastavování IP adres) pomocí běžných BNC konektorů a standardních koaxiálních kabelů (s možností využití stávajících koaxiálních kabelů) je také jednou z výhod HD-SDI kamer. Jedná se o skutečný Plug-and-Play systém.

Schema

Další předností oproti megapixelovým IP kamerám je, že kvalita přenášeného obrazu není závislá na momentálním stavu, zatížení a datové propustnosti kolizní ethernetové sítě (LAN).  Proto v tomto případě nedochází ke zhoršování kvality, trhání a kostičkování obrazu. Nabízené HD-SDi kamery používají velice kvalitní obrazové senzory Panasonic s vysokou citlivostí na minimální osvětlení. HD-SDI kamery jsou výrazně citlivější než je současná nabídka Full HD IP kamer. HD-SDI kamery také zpravidla disponují standardním kompozitním videovýstupem. Ceny HD-SDI kamer jsou oproti Full HD IP-kamerám výrazně nižší. HD-SDI videorekordéry jsou postaveny na prověřené a spolehlivé platformě OS Linux. HD-SDI rekordéry mají HDMI rozhraní pro připojení k HDTV monitorům a full HD displejům s rozlišením 1920x1080 (1080p). HD-SDI rekordéry používají moderní videokompresi H.264. Předností HD-SDI systémů je především vysoká kvalita a spolehlivost.    

 

 

Akce

Kamery TVT 2022.jpg

Padroni 2003

Kontakt zde

PADRONI, s.r.o.

Kollárova 1790
547 01  Náchod
Královéhradecký kraj

Dle domluvy.

E-mail: info@padroni.cz

Telefon:+420 603 703 970

Web: www.padroni.cz

Jsme plátci DPH

Provozovna